21.04.2015
Tüm Haberler

<< Geri
ŞEKER HASTALARININ DİKKAT EDECEĞİ HUSUSLAR 02.11.2009

ŞEKERİ YÜKSELTEN GIDALAR:
BAKLA; Kemik, sinirler ve idrar yolları için çok faydalı bir gıda maddesidir. Fakat şeker hastalarının yememesi gerekir. Çünkü, şekeri yükseltme endeksi % 80
BAL; Mikropların üremesini önler, beyin hücrelerinin beslenmesinde büyük rolü vardır. Vakitsiz ihtiyarlamaya engel olur. Çiçek balı şeker hastalarına tavsiye edilmez. Şekeri yükseltme endeksi % 90 dır. Şeker hastaları çam balının ikinci ve üçüncü sağım veya mahsulünü kullanmalıdırlar.
BALKABAĞI; Mikrobik hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Şeker hastalarının yememesi gereken bir gıdadır. Şekeri yükseltme endeksi % 75 dir.
BEYAZ EKMEK; Beyaz ekmek ( Pazar ekmeği - ev ekmeği – köy ekmeği ) şekeri yükseltir. Kepeği alınmamış undan yapılan kepekli ekmek şekeri yükseltmez.
KARPUZ; Böbrekleri çalıştırır, taşları düşürür, kanı temizler. Şekeri yükseltme endeksi % 75 çok yüksektir. Ölçülü yiyiniz. Aç karına tavsiye edilir.
KAVUN; Kansızlık, böbrek ve safra kesesi taşları, basur, romatizmaya iyi gelir. Deriyi yeniler, bağırsakları yumuşatır, idrar söktürür. Aç karına tavsiye edilir. Şekeri yükseltme endeksi % 60 çok yüksektir.
KOLALI İÇECEKLER, GAZOZ VE HAZIR MEYVE SULARI; Kolalı içecekler, gazoz ve hazır meyve suları içilmemelidir. Çünkü kolalı içeceklerin içinde Asit düzenleyici sitrik asit (E330) vardır. Gazoz ve kolalarda asit fazla olduğundan, çocuklarda diş çürümelerine sebep olurlar. Şeker hastalarının içmemesi gerekir. Şekeri yükseltme endeksi yüksektir. Susuzluğu gidermek için en iyisi, en güzeli, doğal memba sularıdır. Gazsız sodalar, şekersiz bitki ve meyve suları susuzluğu gidermek için idealdir.
MUZ; Enfarktüs riskini azaltır, hazmı kolaylaştırır, baş ağrılarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, sperm üretimini artırır. Mide ülserine tavsiye edilir. Şekeri yükseltme endeksi çok yüksektir.
PATATES; Kanı zehirlerden temizler. Hücreleri yeniler. Mide hastalıklarına, gastrite, ülsere, karaciğer iltihaplanmasına ve basura, yani hemoroite iyi gelir. Şeker hastalarının şiddetle kaçınması gereken bir gıdadır. Şekeri yükseltme endeksi yüksektir. Bilhassa kızartmasından.
PEKMEZ; Kan yapar. Kemikleri geliştirir. Vücudun su dengesini sağlar. Tansiyonu düzenler. İshallerde kaynamış suya biraz tuz katılarak şerbeti içilir. Cam kaplarda muhafaza edilir. Tahinle karıştırılarak tüketilmesi daha güzeldir. Fakat, şeker hastaları için uygun değildir. Şekeri yükseltme endeksi yüksektir.
PİRİNÇ; Beyaz pirinç şekeri yükseltir. Esmer pirinci evinizden eksik etmeyiniz. Bağırsak rahatsızlıkları için birebirdir. Kabuğu alınmamış, esmer pirinç şekeri yükseltmez. Pirinç yerine bulgur tercih edilmeli.
ÜZÜM; Beyin için faydalıdır. Hafıza için her gün 21 adet kuru üzüm tavsiye edilmiştir. Şeker hastalarının yememesi gerekir. Şekeri yükseltme endeksi çok yüksektir.
ŞEKERİ YÜKSELTMEYEN GIDALAR:
Armut, ayva, balık, biber, bulgur, çilek, domates, elma, erik, erkeç eti, greyfurt, havuç, ıspanak, kabak, karnabahar, kayısı, kepekli un ve kepekli ekmek, kereviz, kiraz, kivi, koyun eti, lahana, limon, mandalina, mantar, marul, maydanoz, mercimek, nar, nohut, patlıcan, peynir, pırasa, esmer pirinç, portakal, sarımsak, sirke, soğan, soya, süt, şeftali, tavuk eti, tere otu, turp, yoğurt, yumurta, zeytin, zeytinyağı, salatalar ve sebzeler gibi, lifli besinlerin yanında; dut, hurma, kabuklu yemişler, incir, tereyağı, kuyruk yağı, tuz gibi gıdaları da ölçülü yemek şartıyla, diyet yapanlar yiyebilirler. Şekeri yükseltmezler.

ÇOBAN SALATASI ŞEKERİ YÜKSELTMEZ:

Aşağıda isimleri liste halinde verilen sebzeler; karıştırılarak çoban salatası yapılır. Limon ve zeytin yağı ilave edilir. Yemeklerden 30 dakika Önce yenir.

DOMATES:
Aç karına suyu içilir. Elde yenir. Yemekler de ve çoban salatasında kullanılır.

HAVUÇ:
Soymadan iyice yıkanır, elde yendiği gibi; Çoban salatasında da kullanılır. Kızartması, şişmanlatır. Şeker hastalarına tavsiye edilmez.

ISPANAK:
Yemekler de ve çoban salatasında kullanılır.

LAHANA:
Taze yaprakları elde yenir. Yemeği yapılır. Çoban salatasında kullanılır.

LİMON:
Çoban salatasında kullanılır.

MARUL:
Elde yenir. Çoban salatasında kullanılır.

NAR EKŞİSİ:
İçilir. Çoban sdalatasında kullanılır.

MAYDANOZ:
Elde yenir. Çoban salatasında kullanılır.

PATATES:
Haşlanmışı; elde yenir, Yemekler de ve çoban salatasında kullanılır.

PATLICAN:
Közlemesi. çoban salatasında kullanılır.

ROKA:
Elde yenir. Çoban salatasında kullanılır.

SALATALIK:
Elde yanir. Çoban salatasında kullanılır.

SEMİZOTU:
Elde yenir. Yemekler de ve çoban salatasında kullanılır.

SİRKE:
İçilir. Çoban salatasında kullanılır.

SİVRİ BİBER:
Elde yenir. Çoban salatasında kullanılır.

SOĞAN:
Çoban salatasında kullanılır. Ayrıca; akşamdan doğranır, suyun içine ıslanır, sabaha kadar bekletilir. Süzülür. Suyu içilir. Soğanı salatada kullanılır. Yemeklerde kullanırken yağda yakmayınız.

TERE:
Elde yenir. Çoban salatasında kullanılır.

TURP:
Elde yenir. Çoban salatasında kullanılır.

YERELMASI:
Elde yenir. Çoban salatasında kullanılır.

YUMURTA:
Haşlanmışı, elde yenir. Çoban salatasında kullanılır. Haşlanmışı tok tutar.

ZEYTİN YAĞI:
Çoban salatasında kullanılır.

TATLANDIRMAK İÇİN; Çam balının ikinci ve üçüncü sağımını veya mahsulünü kullanarak tatlandırabilirler.

ŞİFALI BİTKİLER ÖĞÜTÜLEREK TOZLARI KULLANILIR;
Su ile yutulur veya yoğurtla karıştırılarak yenir.

ŞİFALI BİTKİLERİN YAĞLARI VE DAMITILMIŞ SULARI ŞEKER HASTALIĞINDA KULLANILIR;
Siyah ardıç, keten, tere, üzerlik, ısırgan, çörek otu, hardal, rezene tohumu, biberiye, çuha çiçeği, kantaron, karabaş, lavanta çiçeği, kekik, kuşburnu, nane, oğulotu, papatya, tarçın yağları, zeytin ve balık yağı gibi yağlar ve sular kullanılır.

TEDAVİNİN MANEVİ YÖNÜ;
İnsanın ruhsal durumu ile savunma sistemi arasında sıkı bir bağ vardır. Kişi ruhsal olarak ne kadar güçlü, dengeli ve huzurluysa savunma sistemi de o nispette iyi çalışır. Yani morali bozmamak, tersine ruhsal olarak güçlü olmak başarıya giden en önemli adımdır. Ne kadar güçlü ve kararlıysanız hastalığı yenme şansınız o kadar fazladır.

ÇOK MÜHİM BİR AÇIKLAMA:
Şeker Hastaları 19k Gıda Maddelerini Kullanabilirller.

DİĞER HABERLER VE AÇIKLAMALAR

Bu haberle beraber, Haberler & Duyurular bölümündeki diğer haberleri de okuyunuz. Ayrıca "Ulaşım & irtibatın" üstünde;

!ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

Başlığını tıklayınız, karşınıza, bazı konu başlıkları çıkacak. Bize sormak istediğiniz bir çok meselenin cevabını bulmuş olacaksınız. Gerekirse bilgisayarınıza indirin. Veya yazıcınızdan çıkarın. Önünüze koyunuz, inceleyiniz.

DAHA GENİŞ BİLGİ İÇİN ARAYINIZ

YETKİLİ KİŞİ: YUSUF SAİT ŞENGÖZ

Sipariş ve görüşmek için;
İş telefonu: 0 274 412 25 84
İş faksımız: 0 274 412 81 31
Cep telefonu: 05423742292
Sorularınızı ana sayfamızdaki
"Haberler & Duyurular" bölümünde;
İnşaallah cevap vermeye çalışacağız.

www.19kkanser.com - www.19kpazarlama.com

Paylas


[Anasayfa] [Haberler] [Açıklamalar] [Raporlar] [Bel Fıtığı] [Görüntüler]
[Ziyaretçi Defteri] [19k Kitap] [İrtibat]